Artık İş Görüşmelerinde Yapay Zeka Kullanılıyor !

İş Görüşmelerinde Yapay Zeka!

Arkadaşlar iş görüşmelerinde ilk olarak yapay zeka  İngiltere‘ de kullanıldı. Şirketler en iyi adayı bulmak için bu teknolojiye yöneldi.

İngiliz The Telegraph gazetesinde belirtilen haberlere göre, ABD şirketi HireVue tarafından geliştirilmiş olan yazılım, dili ve tonu analiz ediyor ve videoda ki soruları yanıtlarken adayların yüz ifadelerini kaydediyor.

Bir dizi algoritma ile çalışan yapay zekamız, 25 bin farklı bilgiyo birleştirmekte. Yazılım, bu değerlendirme aşamasında geçmişte yapılan başarılı iş görüşmelerindeki verileri kullanıyor.

Yapay zeka tedaviyi kolaylaştırıyor - winally.com

Hilton, Unilever, Urban Outfitters ve Vodafone dahil Dünya çapında 700 şirket tarafından benimsendi ve bugüne kadar 100 binden fazla iş görüşmesinde kullanıldığı belirtilmekte.

ABD’ li Şirketin İddiasında Göre İsabet Oranı %90

HireVue firması, geliştirmiş olduğu yazılımın, iş alımlarında, eleman seçimlerinde kaliteyi %88 arttırdığını, şirketteki pozisyonlara doğru eleman bulmada da %90 daha doğru eleman seçtiğini belirtti.

Uzmanlardan Uyarı!!!

Akademisyenler, bu yapay zeka yazılımının yetenekli olan adayları belirlerken ön yargılara sahip olabileceğini belirtti.

University College London’daki insan-bilgisayar etkileşimi profesörü Anna Cox, video çekimine alışkın insanların daha avantajlı olacağını düşünüyor.

Yazılımın, iş arayanları rahatsız edebileceğini düşünenler de var.