Depremin Kazananı: WhatsApp

Bilindiği üzere yakın zaman da İstanbul’ da 5.8 büyüklüğünde deprem olmuştu.  Ve bu sarsıntıdan ötürü GSM operatörlerine bir anda yüklenme olmasıyla maalesef olumsuz sonuçlar doğdu. Ama WhatsApp kazanmış gibi görünüyor.

Evet yaşanan üzücü olayda iletişim sıkıntısı yaşayan kullanıcılar çare olarak mesajlaşma yolları olarak WhatsApp, Telegram vb. internet üzerinden iletişim sağlayan araçlara yöneldi.

Ülkemizde Kaç Kişi WhatsApp kullanıyor Peki?

Dünya geneli 1.5 milyar aktif kullanıcı olan WhatsApp Ülkemizde de yoğun bir şekilde kullanılmakta. Statista‘ da yayınlanan araştırmalara göre Türkiye’nin %50’ si WhatsApp kullanmakta.

Sarsıntıdan 1 gün sonra GSM‘ de bir anlık aşırı yüklemeyi kaldıramadığı gözler önüne serildi. Yani milyonlarca kişi aynı anda telefonları kullanmaya başladığı an altyapı bu noktada yetersiz kaldı. Bu durumdan hoşlanmayan Vatandaşlar telefon aramalarında yaşadıkları problemleri Twitter başta olmak üzere diğer sosyal platformlarda dile getirdi.

Dün meydana gelen deprem sonrası yaşanan iletişim sıkıntısı sosyal medyada geniş yer buldu. Kullanıcıların #WhatsApp, #Turkcell ve #Telefonlar hashtag’i ile yaptıkları paylaşımlar Twitter’ın en çok paylaşılan konularından oldu.  

İstanbul’da 22 Milyon Abone

BTK nın verdiği 2018 yılındaki rapor verilerine göre Türkiye‘ de toplam 80 milyon mobil telefon abonesi bulunmakta. Sadece İstanbul’ da ki mobil abonelerin sayısı 21 milyon 939 bin 56.

istanbul'da kaç kişi telefon kullanıyor ile ilgili görsel sonucu

Her 4 Baz İstasyon’un 1’i İstanbul’ da 

Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıklanan rapora göre Türkiye genelinde 181 bin 972 tane baz istasyonunun 46 bin 46′ sı İstanbul’ da hizmet vermekte. Yanı kısaca şöyle diyebiliriz: “Her 4 Baz İstasyonun 1’i İstanbul’ da”

Yine arkadaşlar Türkiye’ de her 100 kişiden 84′ ü internet erişimi bulunmakta.

Bu yılın temmuz ayı itibarıyla dünyada internet kullanımı yüzde 56'ya yükselerek 4,33 milyar kişiye ulaştı. Aynı rapora göre, 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla 82 milyon 3 bin 882 nüfusa sahip olan Türkiye'de internet kullanan kişi sayısı ise 69 milyon olarak açıklandı. Başka bir deyişle Türkiye'de her 100 kişiden 84'ünün internete erişimi bulunuyor.  

 

Peki Deprem Sonrası Hatlar Neden Kesildi ?

Telekomünikasyon İnternet ve Bilgi Teknolojileri Derneği başkanı Serhat Özeren “GSM operatörleri işletmeleri Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’nun yönetmeliklerine göre hareket ediyorlar ve yaptıkları çalışmalar optimum bir çalışmaya göre aynı anda 17 milyon kişinin ya da 10 milyon diyebiliriz, aynı anda iletişime geçmesini sağlayacak bir altyapı değil. Bu bir baz istasyonunu ele aldığımızda aynı anda konuşabilecek abone sayısı bellidir. Daha fazla yoğunlaşma yapıldığı zaman tabiki belli kesintilere sebep olabiliyor. Aynı anda bu haberleşmeyi yapamadığı zaman vatandaşlar internet üzerinden değişik uygulamalar üzerinden rahatlıkla haberleşmelerini yapabildiler” şeklinde röportaj verdi.

Operatörler Bu Konu Hakkında Ne Dedi?

Türk Telekom ve Turkcell, deprem sebebiyle mobil hatlardaki yoğunluk nedeniyle kesinti olması ile birlikte; sabit bant, geniş bant ve fiber altyapısında herhangi bir aksaklık olmadığını belirtti.