Elon Musk – SpaceX Roketini Tanıttı !

Merhaba arkadaşlar bugün biraz bilim kısmına girelim dedim. Elon Musk, marsa geri dönmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Konuşmasını Teksas yakınlarında ki Bronswwille fırlatma tesisinde yaptı. Musk, 28 Eylül Cumartesi günü yaptığı konuşmada, bir mürettebat ve kargo taşımak üzere tasarlanan yeni SpaceX uzay aracını tanıttı.

SpaceX fans, here are 30 hi-res wallpapers for your phone or PC - Android Authority

Açıklamasında, bir mürettebatı ve kargoyu Ay’ a, Mars’ a veya Güneş sisteminde başka bir yere taşımak ve dik bir şekilde Dünya’ ya geri dönmek için tasarlanmış bir uzay aracı olduğunu belirtti. Uzay girişimi, Starship’ in bir ya da iki ay içerisinde bir kez kalkıp 19.800 metreye Dünya’ ya geri inmesinin beklendiği belirtildi.

Musk, konuşmasında ayrıca uzay yolculuğunun öneminden, özellikle uzaya fırlatılan SpaceX uzay aracının geri dönmesinin ve bu aracın tekrardan kullanılabilmesinin gerekli olduğunu ve ufukların gezegenlerin ötesine genişlemesi için önemli bir adım atıldığını belirtti.

Musk, konuşma sırasında kendisini izleyen kalabalık seyircilerin önünde, yansıtıcı, metal bir dış cepheye sahip büyük uzay aracının önündeki bir sahneden konuştu. Cumartesi günü SpaceX roketinin ilk kez yörüngeye ulaşmasının 11. yıl dönümü olduğunu da belirtti.

SpaceX, uzay hakkında çalışmalarına sıkı bir şekilde devam etmekte. Bilindiği üzere, uzaya gönderilen bazı araçların geri dönüşü olmuyor ve bundan ötürü tekrar kullanılması imkansız bir hal alıyordu. SpaceX şirketi Dünya’da bu konuda bir ilke imza atarak, uzay aracını yörüngeden çıkaran kısımların tekrar Dünya’ya dik olarak geri dönüşünü sağlayan bir sistem tasarladı.