İnsan Bedeninden Gübre!

Washington eyaletinde kurulması planlanan Dünya’nın ilk insan Kompost (insan gübresi) Tesisi 2021 tarihinde açılması planlanıyor.

Altıgen Kabinler

Bilindiği üzere bir insan öldüğünde belirli ritüellerle cenaze işlemi uygulanır.. Recompose (yeniden düzenlemek) ismindeki bu tesis bu ritüellerin dışında insan bedenini toprağa dönüştürmeyi amaçlıyor. Tesisin kurucusu Katrina Spade işlemleri yasal hale getirmek için konuyu yargıya taşıdı. Sonucunda Washington Eyaleti insan bedenini gübreye dönüştürmeye izin veren ilk eyalet oldu. 2020’de yürülüğe gerecek olan yasaya göre ; yeniden kullanılabilr altıgen kabinlerde gübreye dönüştürelecek.

Recompose’den yapılan açılamada ise; “Doğal ve faydalı bakteriler için mükemmel bir ortam sağlayacak şekilde havalandırılmıştır ve bedenler yaklaşık 30 gün içerisinde tamamen dönüştürülür ve Kompost (insan gübresi) elde edilir.”

Ek olarak şirket ;yakılan bedenlerin çevreye zarar verdiğini (Karbondioksit yayarak) bu yüzden yapılacak olan bu gübreleme işleminin çevreye diğer ritüellerden daha yararlı olacağını ileri sürüyor.