İNSAN NE AMAÇLA KOŞAR ?

İnsanlık var oluşundan beri ayaklarıyla haşırneşir bir şekilde hareket halinde bulunmaktadır.Günümüzde ise pek çok insan bir insanın parkta , bahçede ,  sokakta… koşmasına anlam veremiyor veya bu aktivitenin altında bir sebeb arıyor.Malesef ki günümüzde sağlıklı  yaşam veya spor olgusu çok farklı yerlere gitmiş durumda.Bir insan neden fitness yapar sorusunun cevabını tabi ki güzel bir vücut ile kendisine ve çevresine verdiği saygıyı göstermek olarak verebilirken.Koşudan uzak pek çok insanın sorduğu  bu insanlar neden koşuyor sorusuna ya cevap bulamıyor kendinde ya da verdiği cevaplar doğru bir nitelik taşımıyor.Gelin bu yazıda  kilo verme derdi gütmeden , herhangi bir yarışa veya sınava hazırlanma maksadı olmaksızın veya belki komik olcak bir yere yetişebilmek için koşmayan anlıyacağınız bu işi gerçekten sevdiği için yapan ve bunun ciddi anlamda bağımlısı , tutkunu ,  olan insanların neden koştuklarını ele alalım.

I.ATILAN HER BİR ADIM GERİDE BIRAKILAN BİR DERT

Evet koşu tutkunlarının ve benim koşarken hissettiğim ilk his koşarken bulunduğum günü ve geçmişimi kafamdan soyutluyarak attığım her adımda beni tutup çekmeye çalışan her problemden sıyrılmam olmuştur.

koşu resmi ile ilgili görsel sonucu

II.DAHA FİT VE SAĞLAM BİR VÜCUT 

Elbette ki fit bir vücudun tek anahtarı koşu diyemeyiz.Bunun yanı sıra beslenmeniz uyku düzeniniz gibi bir çok etken yer almaktadır.Ama genel olarak vücudunuzun böylesine efor gerektiren keyifli bir aktivite sonucunda   yakmanız gereken kalorileri yakabileceğini unutmamak gerek.

koşu fit vücut ile ilgili görsel sonucu

III. AYAKKABILARINIZI BAĞLAYIN ÖZGÜRSÜNÜZ 

Evet özellikle bir koşu bandına bağlı ve tutsak antrenmanlar yapmıyorsanız ayaklarınızın sizi götürebilceği her yere özgürce gidebilirsiniz.Belki bir deniz kenarı belki bir orman belki sert bir dağ koşusu her biri size özgür hareket yeteneğinizin olduğunu hissetirecek çünkü nereye koşacağınızın kararını henüz ayakkabılarınızı bağlarken o anda verebilirsiniz.

koşu fit vücut ile ilgili görsel sonucu

IV.KAPALI ORTAMLARIN TUTSAĞI OLMA 

Bir çoğumuz evlerimizde iş yerlerimizde dört duvar arasında sıkışmış adeta hapis hayatı sürüyoruz peki böylesine tutsak bir mahkum olarak canınız hiç dışarı çıkıp alabildiğine koşmak istemiyor mu ? Elbette ister ! O halde günün telaşesinden kurtulup  ayakkabılarınızı bağlayıp dışarı atın kendinizi ve koşun.

dört duvar ev ile ilgili görsel sonucu

V.GÜN İÇİNDE DAHA ENERJİK DAHA DİKKATLİ 

Sabah işe , okula gitmeden  yaptığınız bir koşu antrenmanı gün içi enerjik olmanızı ve motive olmanızı sağlar.Ayrıca dikkatli hareket etmenize olanak sağlar.Aynı şekilde yapılcak akşam koşuları da o günün yorgunluğunu arttırmanın aksine zihninizi boşaltır ve bedeninize adeta bir reset atar.

enerjik ve mutlu ile ilgili görsel sonucu