KARŞINDAKİNİ İKNA ETME SANATI

Muhakkak hepimiz belli bir dönem veya zamanda herhangi bir kişiyi ikna etme mecburiyetinde kalmışızdır.Peki ikna etmenin kendi içinde bir ilizyon olduğunu biliyor muydunuz ? Gelin bu yazımızda karşımızda ki kişiyi ikna ederken yapmamız gereken etkili bir kaç noktaya değinelim.Günün birinde bu tekniklerin uygulanması kim bilir hayatınızda bir dönüm noktasına bile imza atabilir.

ikna etmek ile ilgili görsel sonucu

1-TAKLİT EDİN 

Karşınızdaki kişiyi taklit etmek onda size karşı bir yakınsamanın meydana gelmesine ön ayak olur. Ama  bu taklidi karşımızdakini rahatsız etmeyecek ve gözüne batmayacak şekilde yapmamız küçük yaşlarda kardeşlerimiz ile yaşadığımız taklit kavgalarının benzeri bir durumun yaşanmasının önüne geçer.Çünkü her ne kadar etkili bir yöntem olsa dahi karşınızda ki insanın algı durumuna göre sizi zor duruma da sokabilir.Yine yapılan bir deneyde taklit eden satıcıların yüze 67’sinin mallarını sattıkları, etmeyenlerin ise sadece yüzde 12.5’nin başarılı olduğu görüldü.

taklit etmek ile ilgili görsel sonucu

2-OLUMSUZ YÖNLERİ ORTAYA ÇIKARIN 

İkna etmek istediğiniz kişiyi kendi yolunuza çekmek için size karşıt olan yolu kötüleyin.Kişinin iki seçeneği olduğunu varsayarsak bir seçenek hakkında ki olumsuzlukları ona sunarsak diğer yolu tercih etmesi kaçınılmaz.

kötülemek karikatür ile ilgili görsel sonucu

3-ZAYIF ANINDAN FAYDALANIN 

İkna edici olmak istiyorsanız mutlaka karşınızdaki kişinin zihinsel enerjisinin düşük olduğu anı seçin. Dinlenmiş bir kişiyi ikna zor ama beyinsel bir iş yaparak yorgun düşen kişiyi ikna çok kolay.

ikna ile ilgili görsel sonucu

4-KAFA ÜTÜLEYİN

Dırdır etmek de diyebiliriz buna karşımızda ki kişiyi usandıracak kadar laf salatası yapmak onu hedefinden bezdirecek bizim istediğimiz yola dahil olmasını sağlayacaktır.Bunun en iyi örneğini küçük çocukların akşama kadar usanmadan ve hiç susmadan bir şeyi isteyerek bu isteklerini elde etmeleri olarak düşününebiliriz.Şayet nazınız geçiyorsa kafa şişirmekte fayda var.Ama bu eylemin öncesinde karşımızda ki kişiyle ikili ilişkilerimizi ve kişinin karakteristik özelliklerini dikkate almak çok önemli.

kafa ütülemek ile ilgili görsel sonucu

5-ONU ÖFKELENDİRİN

Evet insan doğası gereği biraz gaz ile çalışır sizin karşınızda ki kişiyi öfkelendirmeniz onu cesaretlendirecek ve ikna etmek kolay bir hal alacak.Tabiri caizse yapamazsın , edemezsin gibi laflarla onu adeta deliye çevirin ve istediğinizi cesur adımlarla yapmasını arkanıza yaslanıp izleyin.

öfkelendirmek ile ilgili görsel sonucu

6-NE SÖYLEDİĞİNİZE DEĞİL , NASIL SÖYLEDİĞİNİZE DİKKAT ÇEKİN 

Muhtemelen , yani , heralde gibi kararsızlık belirten ibarelerden kaçının kendinizden emin bir şekilde doğru sözcükleri seçerek konuşun ve bu konuşma sırasında karşınızdakine teklifinizi düşüncek ya da ne dediğinizi idrak edecek fırsatı sunacak kadar zaman aralığını vermeyin.

İKNA YÖNTEMLERİ ile ilgili görsel sonucu

7-SUÇLULUK DUYGUSU 

Suçluluk hissini çok hassas bir dozda vermeniz gerekiyor. Dozu kaçırdığınızda bu silah ters teper. Zira hiç kimse başkası tarafından “kötü” görülmek istemez.

SUÇLULUK ile ilgili görsel sonucu

İnsanları ikna etmek ya da kandırmak için , adını ne koyarsanız artık ,  yukarıda ki yöntemleri doğru bir şekilde kullanmanız gerek sosyal ilişkilerinizde gerekse geleceğe dair adımlarınızda sizlere yardımcı olacaktır.

ikna ile ilgili görsel sonucu