Tesla’nin ilk yabancı üretim tesisi faaliyete geçti

Tesla Çin‘deki fabrikasının inşaatine bir yıl önce başlamıştı ve araçlar banttan çıkmaya başladı. Şangay’daki 15 çalışan, şirketin ilk aracını tamamladı.

Tesla’nin ilk yabancı üretim tesisi faaliyete geçti: İnşaatın başlamasından sadece 357 gün sonra, Şangay’daki Tesla tesisi şimdi yerel olarak üretilen ilk elektrikli arabaları teslim etti. Bu Pazartesi günü yapılacak bir törenle Tesla çalışanları Model 3 elektrikli otomobil teslim etti. Tesla fabrikası iki milyar dolara mal oldu.

Tesla yöneticisi Wang Hao, Çin yapımı sedan satışlarının su ana kadar “çok iyi” olduğunu söyledi. Tesis, haftada 1.000 adet veya günde 280 araba üretimine sahip olduğunu bildirdi.

Tesla Çin fabrikası üzerinden tarifeleri aştı

Çin, elektrikli otomobil hareketliliğini büyük ölçüde genişletiyor ve zaten elektrikli araçlar için dünyanın en büyük pazarı. 2018 yılında, yenilenebilir enerjilerle çalışan bir milyon araç ilk kez Çin Halk Cumhuriyeti’nde satıldı. Tesla bunu değerlendirmek istiyor. Şirket ayrıca, ticaret anlaşmazlığı sırasında Amerikan araçlarına uygulanan ithalat vergilerinden de kaçınıyor.

Çin’de e-otomobil satışları zayıfladı

Bununla birlikte, Çin pazarı son zamanlarda zayıflayan ekonomik yaptırımları nedeniyle yavaşlamıştır Eylül ayında, Çin’de elektrikli otomobil satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33 oranında azalmıştı. Bunun nedeni, hükümetin kısa menzilli elektrikli arabalara yönelik yaptırımları olmuştu.

Tesla su anda Almanya‘da bir fabrika kurmayı planlıyor. 2021’den itibaren Berlin yakınlarında kurulması planlanan şirketin, 300 hektarlık alana kurulacağı ve inşaatın 2020 yılının ortalarında başlanacağı gelen duyumlar arasında.