Yapay zeka felçli hastalara umut olacak

Yapay zeka sayesinde felçli insanlara bir umut, Intel’in yapay zeka ekibinden geldi.

Intel, felçli insanların yeniden hareket edebilmesi için kolları sıvadı. Yapay Zeka sayesinde yapılacak çalışma sayesinde yatağa mahkum olan hastalara bir umut doğdu.

Yapay zekalar hayatımızın her alanında yer buluyor bu alanlardan bir tanesi de Tıp . Doktorlar karşılaştıkları zor durumlarda yapay zekalardan yardım alacaklar .

3 güçlü şirketin üzerinde çalıştığı proje eğer başarılı olursa, hasarlı olan sinirlerin yapacağı görevleri yapay zeka üzerinden yaparak hastaların hayatını kolaylaştırmak.

Brown Üniversitesi, İntel ve Darpa ( ABD Savunma ileri Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından 2 yıldır devam eden araştırmalarda bilim insanları, omurgalardan gelen motor ve sensör sinyalleri yakalamayı başarmışlar .

Eğer bu çalışma tam anlamıyla başarılı olursa , hastanın hasarlı bölümüne yerleştirilecek elektrotlar sayesinde Intel işlemcileri üzerinde yer alan nöral ağlarda motor komutlarını organlara bildirecek . Bilim insanları bu kısımlarda etkili olurlarsa çalışmayı her hangi bir aracı olmadan direk kişiye entegre edip beyin ile sinirler arasında iletişim kuracaklar.

Umarım bu adımlar gerçekleşir ve bu hastalara bir umut olur, haberini yazmak bile bir umut ışığı serpmiş ise üzerimize gerçekleştiğini görmek paha biçilemez.